Malmö Näringslivsgala

HALL OF FAME

Vinnare genom tiderna

Hall of fame

I 18 år har näringslivshjältarna i Malmö hyllats. Många glada vinnare har fått ta emot pris i de olika kategorierna. Här kan du se vilka som vunnit genom åren.

2019 Larsa Foods

2018 Telavox
2017 Bona

Priset delades ut av Företagarna i samarbete med Swedbank t.o.m. 2016
2016 Nicklas Persson, AddPro
2015 Peter Erlandsson och Pär Josefsson, String Furniture
2014 Jacob Youssef, Candy people
2013 Hossein Sadr, Carpetvista
2012 Hamdija Jusufagic, System Verification
2011 Elisabeth Brevensson, Beepsend
2010 Göran Bredinger och Håkan Johannesson, CeDe Group
2009 Erling Pålsson, Sydtotal
2008 Bertil Eklund, TePe Munhygienprodukter AB
2007 Kent Widding-Persson, Hardford AB

 

Restaurang SPILL

2018 Los Perros Urban Farming
2017 GRAM
2016 Trianon
2015 Resole
2014 Green Furniture
2013  InnoVentum

 

Schööns Måleri

2018 Förenade Care Victoria Vårdboende
2017 Pernilla Lyberg, Flygbolaget BRA
2016 Skanska
2015 Malmö Dansakademi
2014 Yalla Trappan
2013 Lödde plåt, Jörgen Rasmusson 2012 Fanny Borg, Ikea
2011 John Monhardt, Radisson Blu 2010 Folksam
2009 Beata Sjöborg, Comparative AB
2008 Göran Gustavsson, McDonalds Heleneholm/Mobilia,
2007 NCC Construction Sverige AB

Per Svensson – Croisette Real Estate Partner

Delas ut av Malmö stad i samarbete med Sydsvenskan

2018 Briar Karim, Tillmobil
2017 Ali Eftekhari, Öresundsgruppen
2016 Jacob Dahlberg, Arthro Theraputics
2015 Bella Malekian, Malmö Dansakademi
2014 Nils Franzén och Per Ögren, Toughest
2013 Mehrdad Mahdjoubi, Orbital Systems
2012 Nathalie Lameri och Imad Ibrahim, Universal Pixel
2011 Mattias Tyrberg, Saplo 2010 Anna Haupt och Terese Alstin, Hövding
2009 Righteous Fashion 2008 Mikael Håkansson, UglyDuckling

 

Ascelia Pharma

2018 QPharma
2017 TePe
2016 Biora
2015 Swedencare
2014 Professor och överläkare Lennart Minthon, Minneskliniken vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö
2013 Polypeptide,  Jens Fricke
2012 Ronnie Wallin, Galenica
2011 Nordic Drugs 2010 Integrerad Närsjukvård i Malmö
2009 Professor Jan Nilsson, CRC UMAS
2008 Jan Erik Collin , Euro-Diagnostica
2007 Professor Thomas Arnebrandt
2006 Jolife AB

 

Patrik Svensson – Ålevangeliet

2018 Très Bien
2017 Above Agency
2016 Signe Persson-Melin
2015 Jenny Nordberg
2014 Nina Christensson, Smak, Bastard, Strandhuset
2013 Saltimporten, Jonas Lindvall, arktitekt och Jesper Palm, Limhamnshus
2012 Tarsier Studios
2011 Altewai.Saome
2010 Andreas Alptun och Carl Loodberg, Illusion Labs
2009 Doc Lounge 2008 Percy Nilsson, Malmö Arena
2007 John Magnusson, Stapelbäddsparken

Caroline Seger
Markus Rosenberg

2018 Steve Angello
2017 Tareq Taylor
2016 Dr. Cleopatra Doumbia-Henry
2015 Tv-serien BRON
2014 IKEA Sverige
2013 Petter Stordalen
2012 Karin Mårtensson, Malmö Arena
2011 SVT Malmö
2010 MFF herrar A-lag och LdB FC Malmö A-lag
2009 Ljubo Mrnjavac och Lennart Ström
2008 Kent Widding-Persson Ola Björgell
2007 Elisabeth Bergendahl-Mylonopoulos och Spiros Mylonopoulos

Priset är instiftat av Region Skåne. 

2018 Krinova Incubator & Science Park
2017 IDEON
2016 Mats Paulsson
2015 Sydsvenska Industri- och handelskammaren
2014 Dan Olofsson
2013 Sven Landelius
2012 Colin J Carlile, ESS
2011 Monika Yngvesson, Regional Utvecklingsdirektör, Region Skåne
2010 Margareta Nilsson, Crafoordska Stiftelsen
2009 Allan Larsson, ESS/Lunds Universitet
2008 Hans Cavalli-Björkman

Priset hette från början Årets Jobbkomet och delades ut av Uppstart Malmö. 2018 ändrades priset till Årets Tillväxtentreprenör och delades ut av Tillväxt Malmö.

2018 Dan Olofsson, Danir

Årets Jobbkomet (2012-2017)

2017 Boozt Fashion
2016 Massive Entertainment
2015 TePe Munhygienprodukter
2014 Uniq Dialog
2013 Mobenga
2012 Ultra Clean  

Scroll to top